گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط سیاسی

روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران  و جمهوری زيمبابوه

     در دوران رژیم گذشته در ایران روابط سیاسی بین دو کشور وجود نداشت. پیشینۀ برقراری روابط سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری زیمبابوه به بعد از استقلال این کشور در سال 1980 باز می گردد. نمایندگان مبارزین سیاهپوست زیمبابوه با اعزام هیئتی به ایران با حضرت امام خمینی (ره) در شهر قم ملاقات نمودند و بدین ترتیب زمینه برقراری روابط سیاسی بین دو کشور فراهم گردید. در همین راستا سفارت جمهوری اسلامی ایران در سال 1361 در حراره افتتاح شد و جمهوری زیمبابوه نیز در سال 2003 سفارت خود را در تهران تأسیس نمود.  

     متعاقب گشایش سفارت جمهوری اسلامی ایران در حراره، رفت و آمد مقامات عالی رتبه بین دو کشور افزایش یافت. در همین راستا مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری در سال 1364 در چهارچوب روابط دوجانبه و همچنین در سال 1365 به منظور شرکت در هشتمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد از زیمبابوه دیدار نمود. از آن زمان تا کنون سه رئیس جمهوری بعدی کشورمان نیز از زیمبابوه دیدار کرده اند. آخرین بار رئیس جمهور وقت کشورمان در سال 1389 از حراره دیدار نمود. آقای موگابه رئیس جمهور زیمبابوه نیز چهار بار از تهران دیدار نموده است. همچنین سایر مقامات ارشد سیاسی دو کشور سفرهای متعددی به تهران و حراره داشته اند. در خلال این سفرها دهها سند همکاری در زمینه های مختلف امضاء گردیده است که نشان دهنده اراده سیاسی موجود برای توسعه همه جانبه همکاری های میان دو کشور می باشد.

 

     ظرف بیش از سه دهه گذشته علاوه بر روابط دوجانبه در سطوح منطقه ای و بین المللی نیز همکاری های خوبی بین دو کشور صورت گرفته است. در شرایط پس از برجام و لغو تحریمهای ظالمانه علیه ایران، زمینه های همکاری بیش از پیش فراهم گردیده و انتظار می رود دو کشور از شرایط جدید در جهت منافع دو ملت بیشترین بهره برداری را بنمایند. 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران